Czym jest giełda kryptowalut?

Wirtualny świat niesie ze sobą wiele nowinek i zmienia się w dynamicznym tempie. Kilka lat temu, wielu z nas dopiero zapoznawało się z pojęciem kryptowaluty, Bitcoina, czy tokenów,  a obecnie internetowy rynek kryptowalut napędzają już nie tylko inwestorzy prywatni, ale i instytucjonalni. Zasługę w tym mają sprawnie działające giełdy kryptowalut, które zwiększają swoje zasięgi i docierają do nowych krajów np. Kolumbia, gdzie wirtualne waluty szybko zdobywają popularność. 

Czym są kryptowaluty?

To waluty wirtualne nieposiadające fizycznej formy. Kryptograficzny system księgowy przechowuje dane o stanie posiadania danej waluty. Natomiast kontrolę nad portfelem z walutami posiada tylko właściciel, któremu przypisany jest klucz. Gdy mamy możliwość dokonania zapłaty kryptowalutą za jakiś produkt w Sieci,  to klucze szyfrujące umożliwiają tylko klientowi i sprzedawcy pełny wgląd do transakcji.

Na świecie jest około 5 tys. takich walut, a kilka lat temu było zaledwie kilkanaście. Waluta ta, zyskuje na wartości dopiero, gdy znajdą się podmioty, które w nią zainwestują. Większość państw nie uznaje kryptowalut jako środków płatniczych, czy jednostek walutowych. Nie istnieje też żaden organ centralny wpływający na emisję, czy wartość walut wirtualnych.

Giełda kryptowalut…

…to miejsce w świecie Internetu, gdzie handlarze wirtualną waluta mogą ją nabywać i sprzedawać. Inwestorzy znajdą w niej informacje o kursie walut, ich notowaniach, czy aktualnych trendach występujących w tym środowisku. Istnieje wiele giełd kryptowalut, a każda z nich posiada własny kapitał i zasoby, a także samodzielnie ustala kursy i notowania. Warto wiedzieć, że walutę powinniśmy trzymać na giełdzie nie dłużej, niż to konieczne. Bezpieczniejsza będzie ona w portfelu, gdyż giełda, mimo coraz lepszych zabezpieczeń, niestety jest narażona na ataki hakerskie. Do najbardziej popularnych na świecie kryptogiełd można zaliczyć Bithumb, Bittrex, GDAX, Kraken, natomiast w Polsce numerem jeden jest BitBay. Aby stać się uczestnikiem kryptogiełdy należy się na niej zarejestrować. Można stworzyć też swoją własną giełdę wirtualnych walut, ale jeśli nie jesteśmy biegli w temacie, najlepiej zlecić to fachowcom. Najbardziej znaną firmą projektującą systemy (giełdy) kryptowalut jest 4soft.co, którą znaleźć można pod adresem strony internetowej https://4soft.com.pl/ .

Decydując się na stworzenie giełdy, trzeba pamiętać, że ta musi być przejrzysta, legalna, dobrze zagospodarowana i dostosowana do konkretnego grona odbiorców. Na giełdach kryptowalut liczą się te waluty, które posiadają największą wartość kapitalizacji. Cieszą się one coraz większą popularnością i oprócz samego handlu, można na nich całkiem dobrze zarabiać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.