Co to jest tryb incognito?

Korzystając z dostępu do sieci w komputerze domowym lub firmowym, z którego korzystają tez inni użytkownicy, możemy chronić przeglądane przez nas treści używając w przeglądarce dostępnej opcji – tryb incognito. Ma on na celu ukrycie naszej aktywności w Internecie przed innymi, czasami wścibskimi osobami i zachowanie prywatności.

Z czym się wiąże tryb incognito?

Innymi słowy jest to tryb prywatny przeglądania Internetu dostępny w każdej przeglądarce. Żadna z odwiedzonych przez nas witryn nie zostanie zapisana w historii, a wypełnione przez nas formularze nie zapamiętają danych. Zapisowi ulegają tylko zakładki oraz pobrane pliki. Nasze ruchy nie są wykrywane przez śledzące funkcje i algorytmy oraz nie spowodują, że będą trafiać do nas spersonalizowane reklamy produktów, czy usług. Warto dodać, że działanie w trybie prywatnym nie chroni przed cyberatakami, wyłudzeniami danych ani wirusami. Aby uruchomić tryb incognito, należy włączyć przeglądarkę i wyszukać opcję „Nowe okno prywatne” lub „nowe okno incognito”.

Ryzyko używania trybu prywatnego

Gdy zamkniemy tryb prywatny, nie wrócimy już do tego, czego szukaliśmy. Dostęp taki, odzyskać mogą tylko specjaliści, a wgląd w niego ma operator sieci z dostawcą usługi Internetu. Jeżeli natomiast korzystaliśmy z komputera w pracy lub szkole, wgląd w przeglądane treści może mieć jego właściciel, czyli pracodawca lub instytucja. Należy pamiętać tez, że tryb prywatny nie zapewnia nam anonimowości.  Tryb incognito może być wykorzystywany do szerzenia treści pornograficznych, wulgarnych, rasistowskich itp., dlatego mimo wszystko jest dostępny dla organów ścigania.

Kiedy warto używać tryb incognito?

Taki tryb przydatny jest w sytuacji, gdy musimy zalogować się na ogólnodostępnym urządzeniu do banku lub gdy szukamy prezentu dla partnera i nie chcemy, żeby pojawiające się później reklamy nie naprowadziły go na ten trop. Przyda się też, gdy korzystamy z różnego rodzaju wyszukiwań ofert biur podróży, ofert ubezpieczycieli, czy korzystamy z internetowych porównywarek.

Pamiętajmy, aby ważne transakcje, czy logowania zawsze były przez nas przeprowadzane na zaufanych i prywatnych urządzeniach. Czasami nawet użycie trybu incognito nie jest wystarczające, gdyż hakerzy doskonale poradzą sobie i z jego zabezpieczeniami. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.